Sağlıkta Şiddet Bu Defa Dışkapı Hastanesi’nde

Sağlıkta Şiddet Bu Defa Dışkapı Hastanesi’nde

Sağlıkta şiddet bu defa Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yaşandı. Genel Cerrah Dr. Oğuz Hasdemir görev yaptığı hastanede hasta ve hasta yakınları tarafından darp edildi. 2 Aralık Cuma günü hastasına müdahale etmek için asansöre binmek isterken saldırıya uğrayan Dr. Hasdemir gözünden yaralandı ve bacağı kırıldı.

Ankara Tabip Odası Yönetimi adına Genel Sekreter Dr. Mine Önal, Yönetim Kurulu üyeleri Dr. Zafer Çelik ve Dr. Benan Koyuncu Dr. Hasdemir’i hastanede ziyaret ederek durumu hakkında bilgi aldı ve değerlendirmelerde bulundu. Ankara Tabip Odası Yönetiminin yanı sıra TTB Genel Sekreteri Dr. Sezai Berber, SES Ankara Şube Başkanı Hüsnü Yıldırım, CHP Ankara Milletvekili Dr. Murat Emir ve çok sayıda sağlık emekçisi de Dr. Oğuz Hasdemir’i ziyaret etti.

Vücudunda ciddi yaralanmalar ve kırıklar bulunan Dr. Oğuz Hasdemir meslektaşları tarafından hemen tedaviye alındı. Bacağındaki kırıklar sebebiyle ameliyata alınacak olan Dr. Oğuz Hasdemir’e saldıran şahıslar da göz altına alınarak emniyete götürüldü.

Ziyaret sonrası Acil Servis önünde basın açıklaması yapıldı.

İlk olarak söz alan TTB Genel Sekreteri Dr. Sezai Berber, Dr. Oğuz Hasdemir’in ciddi yaralanmaları olduğunu ve özellikle fibula kemiğinin kırık olduğunu, ameliyata gireceğini belirtti. Sağlıkta şiddetin karşısında olduklarını ifade eden Dr. Sezai Berber davanın takipçisi olacağız dedi.

Ankara Tabip Odası Yönetim Kurulu adına açıklama yapan Genel Sekreter Dr. Mine Önal sağlık çalışanına yönelik şiddete dikkat çekerek sağlıkta dönüşüm programının hekime şiddet olarak yansıdığını belirtti. Beyaz Kod verilerine göre her yıl 10 bin sağlık çalışanının şiddete uğradığını kaydeden Dr. Mine Önal bu sayının hiç azalmadığını ifade etti. Sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti lanetleyen Dr. Mine Önal konunun takipçisi olacaklarını kaydetti. Asıl suçlu olanların bu sağlık ortamını yaratanlar olduğunu belirten Dr. Mine Önal “ Daha iki gün önce Dr. Melike Erdem’in ölüm yıldönümüydü. Melike Erdem SABİM şiddeti nedeniyle kendi canına kıydı. Sağlık alanındaki şiddetin bir an önce sonlandırılmasını talep ediyoruz” diye konuştu.

CHP Milletvekili Murat Emir de olayı değerlendirerek “Hekim arkadaşımız asansöre binerken yaşanan bir tartışma sırasında kendi hastası olmayan başka bir hasta ve yakınları tarafından ağır şekilde darp ediliyor. Sağ gözünde travmaya bağlı şişlik ve morarma var, bacağındaki ciddi kırıklar sebebiyle de ameliyata alınacak” dedi. Türkiye’nin sağlıkta şiddet olaylarında neredeyse dünya birincisi olduğunu belirten Mv. Murat Emir “ Bakanlıktan yasal düzenlemeler talep ediyoruz. Sağlık çalışanlarına karşı şiddet uygulayanların tutuklanması talebimiz halen yasalaşmış değil” dedi.

SES Ankara şube adına konuşan Hüsnü Yıldırım da Dışkapı Hastanesi’ne şiddet vakalarından ötürü her yıl onlarca kez geldiklerine dikkat çekerek hastane yöneticilerini tedbir almak konusunda defalarca uyardıklarını belirtti. Sağlıkta şiddeti önlemek için her türlü mücadeleyi yapacaklarını da sözlerine ekledi.