“Adana yurt yangını cinayettir! Tarikat-cemaat yurtları kapatılsın”

“Adana yurt yangını cinayettir! Tarikat-cemaat yurtları kapatılsın”

Adana’da cemaat yurdunda çıkan yangında 11 çocuk ve bir yurt çalışanının hayatını kaybetmesi üzerine DİSK Ankara Bölge Temsilciliği, KESK Ankara Şubeler Platformu
TMMOB Ankara İl Koordinasyon Kurulu ve Ankara Tabip Odası basın açıklaması düzenledi. Yüksel Caddesi’nde 1 Aralık Perşembe günü biraraya gelen örgütlerin üye ve temsilcileri yaşanan faciayı “Adana yurt yangını cinayettir! Tarikat-cemaat yurtları kapatılsın” pankartı açarak protesto etti.

Açıklamaya; TTB Adına Merkez Konseyi İkinci Başkanı Dr. Sinan Adıyaman, Merkez Konseyi üyesi Dr. Selma Güngör, ATO Yönetim Kurulu adına Genel Sekreter Dr. Mine Önal ve Yönetim Kurulu üyeleri Dr. Metin Baştuğ, Dr. Zafer Çelik ve çok sayıda hekim katıldı.

Ortak açıklamada “Yasadışı biçimde çocukların konaklatıldığı bu binada, bir sorun gözlemlenmediği, denetim yetersizliği olmadığı yetkili ağızlar tarafından söylendi.  Çocuklarımızın katledilmesine sebep olan, yetkililerin açıkladığı gibi “ihmaller” veya kazalar değil; ölümlere sevinecek kitleler yaratan, çocuklar üzerinden nesil tartışmaları yapan, tecavüzcüleri koruyan, kız çocuklarını küçük yaşta evlendirmek isteyen, yoksul çocukları ise cemaat yurtlarına teslim eden anlayışın sonuçlarıdır” denildi.

Laiklik, eşitlik, özgürlük ve çocukların ülkesini hep beraber kurma talebiyle basın açıklaması sona erdi.

Basın açıklamasının tamamını okumak için tıklayınız.