“Bu tartışma konusu değil suçtur! Tecavüz meşrulaştırılamaz”

“Bu tartışma konusu değil suçtur! Tecavüz meşrulaştırılamaz”

Ankara Tabip Odası, KESK Ankara Şubeler Platformu, DİSK Ankara Bölge Temsilciliği ve TMMOB İl Koordinasyon Kurulu, çocuklara cinsel istismarı suç olmaktan çıkaran önergeye karşı basın toplantısı düzenledi. Mülkiyeliler Birliği’nde 21 Kasım Pazartesi günü yapılan açıklamaya Ankara Tabip Odası adına Yönetim Kurulu üyesi Dr. Zafer Çelik katıldı.

“Bu tartışma konusu değil suçtur! Tecavüz meşrulaştırılamaz” başlıklı açıklamada; Türkiye’nin, bu düzenlemeyi hayata geçirdiği anda çocuk cinsel eylemlilik rıza yaşında dünyanın en düşük yaşını belirlemiş olan tek ülke olacağı kaydedildi. Toplumsal rollerin ve evlilik yaşının dinsel muhafazakârlık temelinde küçültülmesi ile erken evliliklerin meşru gösterilmeye çalışıldığı belirtildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “AKP tecavüzcüleri aklayan yüz karası bu yasa müsveddesini geçirmekte kararlı durduğu takdirde tüm emek ve demokrasi güçleri olarak tecavüzcüler ve tecavüzü aklayanlar hesap verene kadar direnişte olacağız.

Biz emek ve demokrasi güçleri olarak,  çocuk istismarını, taciz ve tecavüzü meşrulaştıran yasalarınıza, eril söylem ve politikalarınıza karşı, her türlü tahakkümden arınmış, eşit ve özgür bir yaşam için kararlılıkla mücadele etmeye devam edeceğiz.”

Basın toplantısının sonunda, Salı günü tekrar görüşülecek olan yasa tasarısına karşı yarın saat 11.00’de Meclis önünde olacaklarını kaydeden emek ve demokrasi güçleri “Bu yasanın geçmemesi için demokratik hakkımızı kullanarak tepkimizi ortaya koyacağız.” dedi.

Basın açıklamasının tamamını okumak için tıklayınız.