Edebiyat Matineleri Ankara Tabip Odası’nın Evsahipliğinde Gerçekleştirildi

Edebiyat Matineleri Ankara Tabip Odası’nın Evsahipliğinde Gerçekleştirildi

Türk Tabipleri Birliği Edebiyat Matineleri Ankara Tabip Odası’nın ev sahipliğinde gerçekleştirildi. 7 Bölge 7 Matine’nin bu ayki durağı Ankara oldu. Edebiyat Matineleri, Türk Tabipleri Birliği Kültür Sanat Çalışma Grubu’nun hekimlerle edebiyatçılar arasında kültürel bir köprü oluşturmak, sivil toplum faaliyetlerinin kültür yoluyla da etkinleştirilmesini sağlamak, edebiyatın gücüyle hekimler arası farklılıklardan doğan zenginliği ortaya çıkarmak idealiyle iki yıldır yürütülüyor.

Ataol Behramoğlu’nun konuşmacı olarak katıldığı etkinlik 22 Ekim Cumartesi günü ODTÜ Vişnelik tesislerinde yapıldı. Çok sayıda hekim ve edebiyatseverin katıldığı Edebiyat Matineleri’nin açış konuşmasını ATO Genel Sekreteri Dr. Mine Önal yaptı. Konuşmasında, Ataol Behramoğlu’nun yalnızca şair, yazar olmadığını; siyasi bir düşünür, bir mücadele adamı olduğunu söyleyen Dr. Mine Önal, Behramoğlu’nun yaşamını cesaret ve tutku ile ördüğünü belirtti. TTB önceki dönem Başkanı Dr. Bayazıt İlhan da kısa bir konuşma yaparak Ataol Behramoğlu’nu ve konukları selamladı.

Ataol Behramoğlu “nasıl yapmalı ? “ ile başladı söyleşisine. Bencillikle, kendini biricik sanmakla hiçbiryere varılamayacağına dair, “oysa insan olmak çoğalabilmektir başkalarıyla, insansın, birinin canı yanarken senin de canın yanıyorsa” dizelerini paylaştı, Uğur Mumcu için yazdığı Uğur’a Ağıt Değil Övgü şiirinden alıntılayarak. Şairlerle hekimlerin birbirine nasıl çok benzediğini anlattı ardından;  iyi bir hekimin hastasına, iyi bir şairinse okuruna makinelerin, teknolojilerin sağlayamayacağı insan sıcaklığını aktarması gerektiğini söyleyerek. 

En güzel geleceğin yakışığı, Türkiye üzgün yurdum, güzel yurdum şiiriyle ayakta bitirdi sözlerini, bitecek sanıldığı yerde başlayan umutla*.

( *Türkiye Üzgün Yurdum Güzel Yurdum şiirinden.)

Ataol Behramoğlu, söyleşinin ardından konuklardan gelen soruları cevapladı. Edebiyatseverler için kitaplarını da imzalayan Ataol Behramoğlu’na etkinlik sonunda Edebiyat Matineleri’nin afişi anı olarak ATO Yönetim Kurulu üyesi Dr. Emel Bayrak tarafından takdim edildi.