Acil Servisler Evlendirme Dairesi Değil, Toplumun Acil Sağlık Hizmeti Aldığı Yerlerdir!

Acil Servisler Evlendirme Dairesi Değil, Toplumun Acil Sağlık Hizmeti Aldığı Yerlerdir!

Ankara Tabip Odası ve Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası, Başbakan Binali Yıldırım’ın acil servisler hakkında yaptığı gayri ciddi yorumlara ilişkin Numune Hastanesi Acil Servisi önünde basın açıklaması düzenledi.

Başbakan Binali Yıldırım’ın 12 Temmuz günü AKP Grup Toplantısında "Dün bir arkadaşımız söyledi, çok ilgimi çekti. Acil servislere bayramda vatandaşlar gidiyorlarmış. Ne için gidiyorlarmış biliyor musunuz? Kız bakmaya gidiyorlarmış. Artık hastaneler o kadar şirin hale geldi ki, vatandaşlar oğullarını, kızlarını evlendirmek için acil servislere gidiyorlar, oralara yuvalar kurmak için ziyaretler yapıyorlar. Acil servisler artık sadece sağlık hizmeti vermiyor, yuva kurmak için de hizmet veriyor. İşte geldiğimiz nokta bu" şeklindeki sözlerine tepki vermek için çok sayıda sağlık emekçisi bir araya geldi.

Numune Acil Servisi önünde 13 Temmuz günü yapılan açıklamaya Ankara Tabip Odası Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Vedat Bulut, Yönetim Kurulu üyeleri Dr. Metin Baştuğ, Dr. Onur Naci Karahancı ve Dr. Benan Koyuncu ile SES yöneticileri katıldı. Ayrıca CHP Sağlık Komisyonu Milletvekilleri Ceyhun İrgil, Murat Emir, Niyazi Nefi Kara, Tur Yıldız Biçer, Erhan Aydın ve Orhan Sarıbal da eyleme destek verdi.

Ortak Basın açıklamasını okuyan SES Ankara Eş Şube Başkanı Rona Temelli, acil servislerde hizmet sunan sağlık emekçilerinin Başbakanın dile getirdiği pembe tablo içerisinde yaşamadıklarını aksine acil servis çalışanlarının yoğun baskı ve tehdit altında olduklarını ifade etti. Rona Temelli acil servise başvuranların da kim olduğunu şöyle anlattı: “Yılda 115 milyon insan başvurur acil servislere… Bu rakam nüfusumuzdan daha fazladır. Cepten ödemelerin her geçen gün arttırıldığı sağlık sisteminde, bu ödemeyi yapamayacak olanlar acil servislere gelir. Genel Sağlık Sigortası prim borçluları ve sağlık güvencesi olmayan pek çok yurttaşımız acil olmayan sebeplerle acil servislere başvurur.”

Acil servisler ve hastaneler başbakanın bahsettiği gibi “şirin” yerler değil, yıllardır çözüm üretilmeyen ve AKP’nin politikaları nedeniyle de sorunların patlama noktasına geldiği yerlerdir diyen Temelli Başbakanı hem vatandaşlardan hem de sağlık emekçilerinden derhal özür dilemeye davet etti.

Basın açıklamasının ardından CHP Milletvekili Niyazi Nefi Kara da eyleme katılan tüm milletvekilleri adına kısa bir açıklama yaparak Başbakanı kınadı. Mv. Niyazi Nefi Kara “Acil servislere gelen insanlarımızın hiç birisi yuva kurmaya gelmiyor, burada insanlar can derdinde aynı zamanda onlara hizmet etmeye çalışan sağlık emekçileri de can derdinde hizmet etmeye çalışıyor. Acil servislerde yaşam için umut bekleyen insanları evlendirme programlarında gibi düşünmek ahlaki bir sorundur. Başbakandan bu açıklamalar yerine halkımız için eşit, ulaşılabilir, ücretsiz sağlık hakkı için yatırım yapmalarını bekliyoruz” diye konuştu.

Basın açıklamasının tamamını okumak için tıklayınız.