Üç Fidan Anıldı...

Üç Fidan Anıldı...

Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan, idam edilişlerinin 45’inci yılında, Karşıyaka mezarlığında anıldı.

Karşıyaka’daki mezarlık, sabah saatlerinden itibaren ziyaretçi akınına uğradı. Karanfillerle süslenen Karşıyaka Mezarlığı’ndaki ortak anmaya siyasi partiler, Ankara Tabip Odası, KESK Ankara Şubeler Platformu, DİSK, TMMOB ile çok sayıda demokratik kitle örgütü üye ve yöneticileri katıldı.

Anmada, Ankara Tabip Odası Yönetim Kurulu adına Genel Sekreter Dr. Mine Önal ve Yönetim Kurulu üyeleri Dr. Metin Baştuğ ile Dr. Zafer Çelik yer aldı.

Kurumlar adına ortak basın açıklamasını KESK Ankara Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü İsmail Kaygusuz yaptı. 1968 gençliğinin özerk-demokratik üniversite ve bilimsel eğitim için verdikleri mücadelenin öneminin bugün daha iyi anlaşıldığını belirten Kaygusuz, “Üniversiteler rehin alınmış, bütün okullar imam-hatipleştirilmiştir. Gençlik, işsizlik ve geleceksizlik korkusuyla yaşıyor. Ancak gençliğimiz, AKP Hükümetinin ve sistemin gençliğe sunduğu bu karanlık geleceği kabul etmeyeceğini, asla teslim olmayacağını referandumda güçlü bir ‘hayır’ diyerek de göstermiştir” diye konuştu.