Meslek örgütleri Dr. Asuman Doğan’ı Yalnız Bırakmıyor

Meslek örgütleri Dr. Asuman Doğan’ı Yalnız Bırakmıyor

Ankara Tabip Odası (ATO) ile Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) 16 Şubat günü görevinden uzaklaştırılan Dr. Asuman Doğan’ın görevine dönebilmesi için yetkililere “Hukuksuzluk Son Bulsun” diye seslendi.

Ankara Tabip Odası bir önceki dönem yönetim kurulu üyesi ve halen TTB büyük kongre delegesi Dr. Asuman Doğan’ın görev yaptığı Ankara Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi bahçesinde yapılan basın açıklamasına ATO, TTB ve SES yöneticileri, sağlık emekçileri ve Asuman Doğan’ın hastaları katıldı.

Basın açıklamasından önce Aksaray’da 29 Mart günü Aile Sağlığı Merkezi’nde görevi başında vurularak katledilen Dr. Hüseyin Ağır için saygı duruşunda bulunuldu.

30 Mart günü yapılan açıklamayı ATO Genel Sekreteri Dr. Mine Önal okudu.

İhraç listeleri ve açığa alma kararlarını eleştiren Dr. Mine Önal “Şöyle bir bakıldığında idari amirlerin subjektif görüşleri ile hazırlandıkları anlaşılabiliyor” dedi. Bugüne kadar 118 bin 621 kamu çalışanının bir gecede görevlerinden olduklarına dikkat çeken Dr. Önal “Bu insanlar listelerdeki birkaç harften ibaret değiller. Aileleri, geleceğe dair planları var. Belki borçları, belki sağlık sorunları var.” diye konuştu.

Dr. Asuman Doğan’ın İyi hekimlik değerleri ve etik ilkeler konusunda örnek gösterilecek bir kişi olduğunu belirten Dr. Mine Önal “Emek ve demokrasi mücadelesinde de yoldaşımız olan Asuman'ın 20 yıldır asistan, uzman ve bir eğitim görevlisi olarak her kademesinde hizmet vermiş olduğu bu hastaneden hukuksuzca uzaklaştırılmasını, hastalarından koparılmasını kabul etmiyoruz” sözlerini kaydetti.

Dr. Asuman Doğan da konuşmasında açığa alınmasının ardından 45 gün geçmesine rağmen hiçbir yöneticinin kendisine bir soru yöneltmediğini belirterek “Çünkü her şey meydanda… 24 yıldır devlete hizmet ediyorum. Mesleki anlamda bulunduğum noktaya emeğimin gücüyle gelmiş bir insanım. Kimsenin benim emeğimi yok saymaya ve heba etmeye hakkı yok. Hekim olmanın dışında iki çocuk annesiyim, benim gibi binlerce insan işinden, ekmeğinden edildi. Biz bunlara karşı mücadele etmeye devam edeceğiz.” dedi.

Basın açıklamasının sonunda Dr. Asuman Doğan’ın hastalarından biri de; hekimleri olan Dr. Asuman’a yaşatılan duruma isyan ederek kendisinin yanında olduklarını belirtti.

Konuşmaların ardından Dr. Asuman Doğan'ın hastaları ve meslektaşlarının mektuplarından derlenerek hazırlanan broşürler hastane bahçesinde dağıtıldı.

Basın açıklamasının tamamını okumak için tıklayınız.