Açlık Grevinde Hekim Tutumu

Açlık Grevinde Hekim Tutumu

Görevlerinden ihraç edilen Nuriye Gülmen ve Semih Özakça Yüksel Caddesi’nde başlattıkları oturma eylemini 11 Mart’ta açlık grevine dönüştürmüştü.

17 Mart’ta gözaltına alınan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın açlık grevlerinin 10. gününde şeker ve su alımını da bıraktıkları avukatları tarafından açıklandı. Bunun üzerine açlık grevinde olması gereken hekim tutumuna ilişkin Ankara Tabip Odası ile Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası 18 Mart Cumartesi günü Yüksel Caddesi’nde basın açıklaması düzenledi.

Açıklamaya ATO Başkanı Dr. Vedat Bulut, Genel Sekreter Dr. Mine Önal ve yönetim kurulu üyesi Dr. Onur Naci Karahancı katıldı.

Dr. Vedat Bulut ATO adına yaptığı açıklamada şu sözleri kaydetti: 

"Biz hekimler hiçbir zaman açlık grevleri ve ölüm oruçlarını önermeyiz ve yanında yer alamayız.

Ancak kişinin, bireyin kendi bedeni üzerinde yürüteceği bu mücadele kararını, diğer yöntemleri kullandıktan sonra kullanmaya karar vermesi halinde, birey kararına saygı duyarız.  Vücut bütünlüğü ve beden sağlığını sürdürebilmek için alınması gerekli tedbirleri belirtir ve bu konuda çalışmalarımızı yürütürüz.

1975 Tokyo Bildirgesi ve 1991 Malta Bildirgesi bu konuda hekimler için bağlayıcıdır. Bu uygulamalar uluslar arası etik kurallar ve bildirgelerle sınırlandırılmıştır.

Açlık grevi esnasında ve sonrasında yapılması gerekli tıbbi işlemler vardır. Açlık grevi süresinde tıbbi gözlem-inspeksiyon en çok önem arz eden muayenedir. tansiyon, nabız, mide genişlemesi, bulantı kusma varsa tıbbi onam alınarak NG sonda uygulanması, deri gerginliğinin-turgor tonus , kilo kaybı ve halsizlik durumları değerlendirilmelidir.

Açlık grevinde su alımı en az günde 1 litre olmalıdır. Günlük olarak 2 çay kaşığı tuz ve 5 büyük kaşık şeker suyla alınmalıdır.  Bir tatlı kaşığı karbonatla ağız diş bakımı yapılmalıdır.

Açlık grevlerinde en tehlikeli durum Ensefalopati gelişmesidir. B1 vitamin desteği açısından 500 ml dekstroz içerisinde 25mgx20 ampul B vit kompleksleri (B1, B6, B12)  uygulanır.

Açlık grevinin sona ermesi durumunda da özel beslenme ile başlanması gerekmektedir."