Mutlu musunuz? Huzurlu musunuz? Genç Bir Hekim Kurban Edildi!

Mutlu musunuz? Huzurlu musunuz? Genç Bir Hekim Kurban Edildi!

Çok üzgünüz ve bir o kadar da öfkeli!

Geçtiğimiz cuma günü açığa alındığı kendisine tebliğ edilen, asistan hekim Orhan Çetin’in 19.02.2017 tarihinde maalesef ölüm haberini aldık. Hekim arkadaşımız çalıştığı İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesi’nin 10. katından atlayarak intihar etmiş ve hayatını kaybetmiştir.

Biz asistan hekimler uzmanlık eğitimimize başladığımız andan itibaren pek çok sorunla karşılaşıyoruz. Omuzlarımızdaki her türlü angarya iş yükü, yoğun nöbetler, ağır çalışma koşulları… Her şeye rağmen işimizi hatta görevimiz olmayan işleri bile fazlasıyla yerine getirmek zorunda bırakılıyoruz.

Bunca haksızlık yetmezmiş gibi binlerce emekçiye yapıldığı gibi, biz genç hekimleri de kimseye hesap verme gereği duymadan, hiçbir hukuksal gerekçesi olmadan, birilerinin keyfine göre, bir etiket uydurarak işsiz bırakıyorlar. OHAL süresi boyunca tıp fakültelerinden 171, sağlık bakanlığına bağlı eğitim ve araştırma hastanelerinden 39 asistan hekim arkadaşımız ihraç edildi. İşsiz bıraktıkları, işyerlerinde damgaladıkları, eğitiminde ve iş yaşamında onca emek harcamış emekçi, akademisyen gibi uzmanlık eğitimi alan hekim arkadaşımız Dr. Orhan Çetin’i de cadı avına kurban ettiler.

Henüz uzmanlık öğrencisi olarak çalışmaktayken ihraçlarla/açığa almalarla eğitim hakkımızı gasp edip, ekmeğimizi elimizden alıyorlar. Binbir emekle çalışıp binbir sınavla girdiğimiz bu yolda karşı karşıya kaldığımız zorluklar yetmiyormuş gibi bir de haksız hukuksuz bir şekilde çıkarılan KHK’lar ile işsiz bırakılıyoruz. İşimizi, emeğimizi, ekmeğimizi gasp ettikleri yetmezmiş gibi şimdi de yaşama hakkımıza göz dikiyorlar.

Bunca şeyden sonra soruyoruz. Binlerce hekimi ihraç edip işsiz bırakmış olmaktan memnun musunuz? Eğitim hakkımızı elimizden aldığınız için mutlu musunuz? Ve sizin yüzünüzden en verimli çağında gencecik bir insanın kendi canına kıymasına sebep oldunuz. Huzurlu musunuz?

Artık yeter! KHK’lardan, ihraçlardan gına geldi.

Daha fazla ileri gitmenize izin vermeyeceğiz. Birlikte davranıp, hukuksuz uygulamalarınıza karşı mücadele etmeye devam edeceğiz. Haksız, hukuksuz işinden ekmeğinden edilen tüm emekçiler gibi; İhraç edilip/açığa alınıp eğitim hakkı gasp edilen, işi elinden alınan asistan hekim arkadaşlarımızın yanındayız. Dayanışmayı birlikte büyüteceğiz.

Bir kez daha, bu hukuksuzluğa kurban edilen asistan arkadaşımızın; ailesine, sevdiklerine, mesai arkadaşlarına, hocalarına, tüm hekimlere baş sağlığı diliyoruz.

TTB- Asistan ve Genç Uzman Hekim Kolu