"Haksız Hukuksuz İhraç Edilen Akademisyenler Görevlerine İade Edilsin!"

686 sayılı KHK ile yüzlerce akademisyenin ihraç edilmesi Ankara emek ve meslek örgütleri tarafından protesto edildi.

Ankara Tabip Odası, DİSK Ankara Bölge Temsilciliği, KESK Ankara Şubeler Platformu, TMMOB Ankara İl Koordinasyon Kurulu ve Ankara Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası’nın çağrısıyla 9 Şubat Perşembe günü Sakarya Caddesi’nde çok sayıda kişi bir araya geldi. Alevi örgütlerinin de destek verdiği eyleme CHP Ankara Milletvekilleri Necati Yılmaz ile Murat Emir de katıldı.

Basın açıklamasında Ankara Tabip Odası Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Vedat Bulut, Genel Sekreter Dr. Mine Önal ve çok sayıda hekim de yer aldı.

“Rektör istifa”, “KHK’lar gitsin, biz kalıyoruz” sloganlarının atıldığı eylemde “OHAL kaldırılsın, Haksız ve Hukuksuz İhraç Edilen Akademisyen ve Kamu Emekçileri İşlerine İade Edilsin” pankartı açıldı.

SES Ankara Eş Şube Başkanı Hüsnü Yıldırım tarafından okunan ortak basın açıklamasında 686 Sayılı KHK ile binlerce kamu emekçisinin bir gecede ihraç edildiği belirtildi.

Ankara Üniversitesinde yaşanan ihraçlar sonrasında Siyasal Bilgiler Fakültesi, İletişim Fakültesi ve Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nin bazı bölümlerinde derslere girecek öğretim elemanının kalmadığını işaret eden Hüsnü Yıldırım “Bunun anlamı bu programların fiilen kapanması ve kayıtlı öğrencilerin eğitim hakkının ortadan kaldırılmasıdır” dedi.

Ankara Üniversitesi Rektörü Erkan İbiş’in bu ihraçlardan sorumlu olduğuna dikkat çeken Hüsnü Yıldırım “FETÖ şüphelilerini Ankara Üniversitesi’nde istihdam eden Erkan İBİŞ, kendi siyasi geleceği uğruna Cumhuriyetin ilk üniversitesi olan Ankara Üniversitesini ateşe atmaktadır. Bunun vebali ve sorumluluğu büyüktür ve elbette hesabı sorulacaktır” diye konuştu.

Emek ve meslek örgütleri basın açıklamasının sonunda eşitlik, özgürlük ve demokrasi ideallerine olan bağlılıklarını ifade ederek tüm toplumu AKP’nin tek adam rejimine dur demeye çağırdılar.

Basın açıklamasının tamamını okumak için tıklayınız.