Ahmet Ümit'le Öykü Tadında Bir Söyleşi

Ahmet Ümit'le Öykü Tadında Bir Söyleşi

Yazarlığa başladığı 1989 yılından bu yana hem çok okunan hem de tarihe ve olaylara bakış açısıyla, toplumsal tahlillerinde açıkça izlenen netlik ve tutarlılıkla adından en çok söz  edilen yazarlardan biri olan Ahmet Ümit,  Ankara Tabip Odası’nın davetlisi olarak öykü tadında bir söyleşi  gerçekleştirdi. 

Ahmet Ümit, ODTÜ Vişnelik tesislerinde 14 Ocak Cumartesi günü biraraya gelen edebiyatseverlere “İnsanın Bir Varoluş Biçimi Olarak Suç” başlığı altında kendi yaşamından yola çıkarak edebiyatı, yazarlığı, insanı ve suçu anlattı.

Kitapları ağırlıklı olarak polisiye ve tarihi romanlar olan Ahmet Ümit, Habil ve Kabil’den bu yana suçun insanın bir varoluş biçimi olduğunu, farklı çağlarda, farklı coğrafyalarda suç kavramının başkalaştığını, bugün suç sayılan bir kavramın bundan 30 yıl önce gibi kısa bir süre önce dahi suç, işleyeninin suçlu sayılmadığını, her zaman geçerli tek suçun öldürmek olduğu ve olacağını tarih ve edebiyattan örneklerle anlattı. Yazarlığa nasıl başladığı, nasıl yazdığı, yazının, edebiyatın gücüne dair düşüncelerini paylaşan Ahmet Ümit söyleşi sonunda çokça soruyu yanıtlayarak katılımcıların kitaplarını imzaladı.