Hastanemi Açın Platformu’ndan TBMM’de grubu bulunan partilere ziyaret

Hastanemi Açın Platformu’ndan TBMM’de grubu bulunan partilere ziyaret

Hastanemi Açın Platformu ( HAP ) bileşenleri, yakın zamanda açılacak olan Etlik Şehir Hastanesi nedeniyle kapatılacak hastanelere, halkın sağlık hakkına ve oluşacak kamu zararına dikkat çekmek için, TBMM’de grubu bulunan siyasi partilerle görüşmeye başladı.

Bu kapsamda HAP Onkoloji Hastanesi Kapatılmasın Platformu üyeleriyle birlikte İyi Parti Toplumsal Politikalar Başkanı Ayfer Yılmaz’ı 31 Ağustos 2022 tarihinde ziyaret etti. Ankara Tabip Odası Başkanı Dr. Muharrem Baytemür ile eski TTB Başkanı ve HAP sözcüsü Dr. Bayazıt İlhan’ın da yer aldığı ziyarete, İyi Parti Toplumsal Politikalar Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Taner Demirer de katıldı.

Şehir Hastanelerine yönelik dosyanın iletildiği toplantıda konuya dair fikir alışverişinde bulunuldu. Ankara’da uzun yıllardır gerek Ankara halkına gerekse Ankara dışından gelenlere güven duygusuyla nitelikli hizmet veren, alanlarında önemli yeri olan, Dr. Abdurrahman Yurtaslan Onkoloji EAH, Ulucanlar Göz Hastanesi, Sami Ulus Çocuk Hastanesi ile Dışkapı Yıldırım Beyazıt EAH ve Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları EAH’nin Etlik Şehir Hastanesi’ne taşınarak kapatılmaları meselesi ele alındı.

HAP Platformu özellikle yoksul halkın kolayca ulaşıp hizmet aldığı bu hastanelerin kapanmasıyla, halkın sağlık hakkına erişiminin oldukça güçleşeceğini, uzak ve devasa büyüklükteki hastaneden hizmet almasının zorlaşacağını, hekim ve sağlık çalışanlarının çalışma koşullarının daha da kötüleşeceğini ve yorucu bir hal alacağını vurguladı.

Ayrıca, Etlik şehir hastanesi için ödenecek kira ve garanti bedellerinin çok az bir kısmıyla yapılacak yatırımla hastanelerin onarımı ve güçlendirilmesi yapılabilecekken, büyük bütçelerin ayrılması ve kaynak transferiyle ciddi kamu zararının oluştuğunu belirtti.

Pandemi dönemine dikkat çeken HAP Platformu üyeleri, şehir merkezinde vatandaşların kolay ulaşabildikleri ve rahatça sağlık hizmeti aldıkları hastanelerin kapatılmasının önemli ölçüde sağlık hizmetinden yararlanmayı engellediğini, sonuç olarak kronik hastalıklar başta olmak üzere sağlık sorunlarında kötüleşme ve ölümlerde araştırılması gereken düzeyde artış yaşanmasına yol açtığının altını çizdi.

İyi Parti ile yapılan görüşmede benzer düşüncelerde olmalarının anlamlı olduğunu ifade eden HAP Platformu, ziyaretlerine devam edeceğini belirtti.