‘HPV aşısıyla binlerce kadının hayatı kurtulabilir’

‘HPV aşısıyla binlerce kadının hayatı kurtulabilir’

HPV NEDİR?

İnsan Papilloma Virüsü (HPV) dünya çapında oldukça yaygın olan bir virüs grubudur. En az 14’ü kansere neden olan aynı zamanda yüksek riskli tip olarak da bilinir. 

100'den fazla HPV türü vardır. Rahim ağzı kanseri, belirli HPV türleri ile cinsel yolla edinilmiş enfeksiyondan kaynaklanır. İki HPV tipi (16 ve 18) rahim ağzı kanserlerinin % 70'ine ve kanser öncesi rahim ağzı lezyonlarına neden olur. HPV’yi anüs, vulva, vajina, penis ve orofarenks kanserleri ile ilişkilendiren kanıtlar vardır. Serviks kanseri, 2018 yılında tahmini 570.000 yeni vaka ile az gelişmiş bölgelerde yaşayan kadınlarda en sık görülen ikinci kanserdir. 2018’de yaklaşık 311.000 kadın rahim ağzı kanserinden öldü. Bu ölümlerin % 85’inden fazlası düşük ve orta gelirli ülkelerde meydana geldi. HPV enfeksiyonu, dünya çapında cinsel yolla bulaşan en yaygın enfeksiyondur.

Her 10 erkek ve kadından yaklaşık 8’i hayatlarının bir döneminde cinsel yolla bulaşan bir veya daha fazla HPV türü ile enfekte olacaktır. En yüksek HPV enfeksiyon oranları, 25 yaşına kadar cinsel olarak aktif erkek ve kadınlarda görülür.  

HPV NASIL BULAŞIR?

HPV esas olarak cinsel temas yoluyla bulaşır ve çoğu insan cinsel aktivitenin başlamasından kısa bir süre sonra HPV ile enfekte olur. 

Genellikle (% 60 oranında) cinsel yolla bulaşsa da temas yoluyla da bulaşılabilir.  

HPV’DEN NASIL KORUNURUZ?

Aşı

Korunma

Tek eşlilik

Sigara içmemek

HPV AŞISI HAKKINDA 

11 ila 12 yaş arasında rutin HPV aşılaması önerilir. 9 yaşından itibaren de uygulanabilir. Daha önce aşı yaptırmamış veya aşı serisini tamamlamamış 13-26 yaş arası adolesanlar ve yetişkinler için telafi aşısı önerilir. 27 yaş ve üstü yetişkinler için aşılama rutin olarak önerilmemektedir. Bu yaş grubundaki kişiler aşılama kararının bireysel olarak verilmesi gerektiğini belirtiyor olabilir. 26 yaşından büyük olsalar bile HPV'ye mesleki olarak maruz kalma riski altında olabilecek sağlık çalışanları için HPV aşılaması önerilir. HPV aşılamasının 25 yaşından büyük kadınlarda immünojenik, etkili ve güvenli olduğu bazı araştırmalarla ortaya konmuştur.  Cinsel olarak aktif olan bireyler yaşa özel önerilerle tutarlı bir şekilde aşılanmalıdır. Anormal Papanicolaou testi, genital siğiller veya HPV enfeksiyonu öyküsü, HPV aşılaması için bir kontrendikasyon DEĞİLDİR. Bununla birlikte, aşılama, HPV aşı türlerinden biri ile zaten enfekte olmuş kişiler için daha az faydalıdır. 

Tüm HPV aşıları her yerde bulunmaz. 9 değerli HPV aşısı önerilmektedir. 

Ülkemizde 9 değerli aşı bulunmamaktadır. 9 değerli aşı, 2 değerli ve 4 değerli HPV aşılarına göre daha kapsamlı koruma sağlamaktadır. HPV aşılaması ilerleyen yaşlardaki kadınlarda sonraki enfeksiyon ve servikal hastalığı önlemede güvenli ve etkili görünmektedir. 

ÜCRETSİZ HPV AŞISI! 

Yaklaşık 100 ülkede ücretsiz olan HPV aşısı Türkiye’de ücretli ve toplam maliyeti 2 bin TL civarındadır. HPV aşılaması artıkça sağlık hizmetleri üzerindeki yük de azalacaktır. Bulaş zinciri kırıldıkça çok daha fazla kadın korunabilecektir. HPV aşısının ücretsiz olması eşit ve parasız sağlık hakkının, sağlıklı cinsel yaşamın gereğidir.  

HPV aşısının devlet tarafından ücretsiz ve yaygın kullanımı sağlanmalıdır.  

HPV aşısı ulusal aşılama programına alınmalıdır.  

‘HPV aşısıyla binlerce kadının hayatı kurtulabilir’