Hekimleri Hedef Gösteren, Haber Niteliği Taşımayan Yanlış Açıklama

Ortak Basın Açıklaması 

3.12.2018

Amniotik Bant Sendromu; nedeni tam olarak bilinmeyen, gebeliklerin 5000 ile 10.000’de birinde görülen ve bebekte fiziksel sakatlıklara neden olabilen; rahimde amniotik sıvının olmadığı bölgelerde plesenta ile amnion bantlarının bebeğe yapışması ile ortaya çıkan bir durumdur.

Bu duruma sebep olabilecek faktörler olarak  ilk gebeliği 25 yaşından önce olmak, rahim anomalileri, bebeğin içinde yüzdüğü sıvının azlığı ve rahim içi kanama sıralanabilir.

Kamusal bir hizmet olan habercilik, halkın haber alma hakkı için yapılan ciddi bir iştir.

Bu ciddi iş, meslek etik ilkeleri göz önüne alınarak, araştırarak, haberin doğruluğu kanıtlanarak yapılmalı ve kamuoyu bu şekilde bilgilendirilmelidir.   

Basit bir araştırma dahi yapılmadan, haber değeri olmayan, sansasyonel açıklamalarda bulunmak gazetecilik değildir. Sadece hastanın ve avukatının beyanına dayanarak, kamuoyunda hastanın karnında bant unutulduğuna ilişkin yapılan açıklama hekimlik mesleğini değersizleştiren ve hekimi hedef gösteren mesnetsiz bir açıklamadır. Tamamen bilgisizce ve reyting uğruna yapılmıştır. Toplumun sağlığı için fedakarca çalışarak sağlık hizmeti sunan sağlık çalışanlarının bu tür açıklamalar ile hedef gösterilmesini kabul etmiyoruz ve buna karşı sessiz kalmayacağız.


Saygılarımızla  


Ankara Tabip Odası Yönetim Kurulu

Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği