Milyon Dolarlık Cihazlar İçin Öz Sıla Nakliyat… 

ANKARA TABİP ODASI

ORTAK BASIN AÇIKLAMASI

11 Eylül 2013 

Milyon Dolarlık Cihazlar İçin Öz Sıla Nakliyat… 

Bu sabah Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Laboratuvarlarının bulunduğu dekanlık binasının önüne Öz Sıla Evden Eve Nakliyat Firması’nın tırı yanaşmıştır. Rektörlük tarafından görevlendirildiklerini söyleyen taşıyıcılar, laboratuvarlardaki cihazları Gölbaşı yerleşkesine götürmek üzere geldiklerini ifade etmişlerdir. Ancak cihazların üzerine zimmetli olduğu memurlar bu zimmeti teslim edecek rektörlük görevlisi bulunmadığından cihazları teslim etmemişlerdir. Görünen o ki, bu gün ya da yarın bu laboratuvarlardaki çok kıymetli alet edevat çek-yat taşır gibi Gölbaşı yerleşkesine götürülecektir.

Öte yandan, laboratuvarların taşınması ile ilgili hukuki süreç henüz tamamlanmış değildir. Hukuki olup olmadığına henüz karar verilmediği halde geri dönüşü ve telafisi imkansız zararlara yol açacağı bizim için açık olan bu nakil konusunda Rektörlüğün telaşı ve ısrarı akla, bilime ve vicdana uygun değildir. Gazi Üniversitesi Rektörü’nden beklenen tıp fakültesini darmadağın etmesi değildir; milyon dolarlık cihazları kamyonlarla tencere tava taşır gibi kullanılamayacak hale getirmesi değildir.

Sayın Rektör’den beklentimiz acilen bu işlemi durdurması, laboratuvar sorumlusu hocalar ve bu işleri yıllardır yapan bilim insanları ile doğru çözüm için bir araya gelmesidir. Tıp fakültesine derslik açmak gibi aslında bugün tamamen çözülmüş olan bir sorun gerekçe gösterilerek, yine tıp fakültesinin, yani Gazi Üniversitesi’nin, yani Türkiye’nin çalışan, bilim üretilen, öğrenci ve asistan eğitimi verilen bölümlerinin adeta talan edilmesi kabul edilemez. Bizler için her şeyden daha acı olan, bütün bunları bir rektöre hatırlatmak zorunda kalmış olmamızdır.

Ankara Tabip Odası

Türk Tabipleri Birliği