Şiddeti Meşrulaştıran TRT’yi Kınıyoruz! 

ANKARA TABİP ODASI

BASIN AÇIKLAMASI

30 Nisan 2012 

Şiddeti Meşrulaştıran TRT’yi Kınıyoruz! 

TRT Haber Kanalı'nda 25 Nisan 2012 Çarşamba günü saat 19:50’de yayınlanan Kuklagiller adlı programda, sağlık çalışanlarına yönelik sözlü ve fiziksel saldırı olayları "güya" mizah konusu yapılmış, bir hasta yakınının bir doktora nasıl şiddet uyguladığı yaklaşık yedi dakika boyunca kuklalar konuşturularak en kaba ifadelerle anlatılmış ve canlandırılmıştır. Skeç boyunca izleyiciden, bir insanın, bir hekimin yediği dayağa gülmesi beklenmiştir.

Ucunda insanların acısının, ölümünün bulunduğu hiçbir şey güldürmeyi başaramaz, olsa olsa mizah yapmaya yeltenenlerin düştüğü zavallı durumu ve aczi gösterir. Buralardan mizah çıkarmaya, para kazanmaya çalışmak en hafifinden ayıptır.

Bu tür yapımlar şiddeti ve şiddete neden olarak gösterilen yaygın inanç ve kabullenişleri normalleştirmeye ve meşrulaştırmaya hizmet etmektedir. Şiddeti normalleştiren, meşrulaştıran ve “feryat eden bir doktor” imgesiyle maruz kaldığı şiddet konusunda yardım istemeyi komikleştiren bir anlatı, her şeyden öte suça ortak olmaktır.

Sağlık ortamı terörize edilmişken, bütün hekimler diken üstündeyken, meslek örgütümüz ve Sağlık Bakanlığı alınması gereken önlemleri görüşüyor ve çalışıyorlarken, TRT'den ve tüm medyadan beklenen de kamuoyunda konuya ilişkin bir farkındalık yaratmak üzere çalışmalarıdır.

Hekime ve sağlık çalışanlarına sözlü ve fiziki her türden saldırının yoğunlaştığı bugünlerde yapılmış olan skeç akılla da vicdanla da bağdaşmaz! Böyle bir skeci yayınlayan TRT’yi kınıyoruz.

TRT’yi hassasiyetimizi anlamaya, tüm sağlık camiasından ve izleyicilerden özür dilemeye ve sorumlu yayıncılık ilkeleri doğrultusunda yayın yapmaya davet ediyoruz.

Basına ve kamuoyuna saygıyla duyururuz.

 

Ankara Tabip Odası