Ankara Katliamı’nda yitirdiğimiz arkadaşlarımızı saygıyla anıyoruz. Yitirdiğimiz arkadaşlarımızı da, sizin yaptıklarınızı da unutmayacağız.

Basın Açıklaması

12.10.2015

Ankara Katliamı’nda yitirdiğimiz arkadaşlarımızı saygıyla anıyoruz. Yitirdiğimiz arkadaşlarımızı da, sizin yaptıklarınızı da unutmayacağız.

Değerli Arkadaşlar,

İki gün önce tam bu dakikalarda binlerce kişi Ankara’da Emek, Barış ve Demokrasi Mitingi için toplanmıştık. Türkiye’nin dört bir yanından;

Emek, Barış, Demokrasi diye haykırmak için;

İşçilerin, kamu çalışanlarının, işsizlerin, yoksulların, ezilenlerin, sömürülenlerin sesini duyurmak için; Yolsuzluğa, hırsızlığa ve sömürüye karşı emeğin mücadelesini yükseltmek için;

Her türlü baskı, şiddet ve zorbalığa karşı özgürlükleri ve demokrasiyi savunmak; Çatışmadan, ölümden medet umanlara, ülkeyi kan gölüne çevirenlere “Dur” demek için yola çıkmış ve Ankara Garı önünde buluşmuştuk.

Mitingin Ankara Valiliği’ne bildirimi  yapılmıştı.

Mitingimiz barışçıldı; orada türkülerimiz, halaylarımız, simidimiz, çayımız, balonlarımız, rengarenk flamalarımız, coşkumuz, çocuklarımız, dedelerimiz vardı.

Bir saniye içinde kana buladılar bu tabloyu.

Yüzü aşkın canımız gitti. 400’e yakın canımız yaralandı. Kahrolduk.

Üzgünüz, Öfkeliyiz, Yastayız ve  İsyandayız!

“Emek değerini bulsun, ülkede huzur olsun, zorbalığa son olsun” demek üzere bir araya gelmiş olan yitirdiğimiz arkadaşlarımızın anısı önünde saygıyla eğiliyoruz.

Yaralı arkadaşlarımıza bir an önce sağlık diliyoruz.

Şimdi sizleri katliamda kaybettiğimiz arkadaşlarımız için bir dakikalık saygı duruşuna davet ediyorum.

…..

(Saygı duruşunun devamında) Değerli Arkadaşlar,

Ankara’da patlayan bombaların sorumluları bellidir.

O sorumlular diktatörlük hevesleri 7 Haziran seçimlerinde kursaklarında kalanlardır. O sorumlular 400 vekil hevesi duvara toslayanlardır.

O sorumlular katillere silah ve mühimmat gönderenlerdir.

O sorumlular koltuk sevdasına düşüp ülkeyi kana boğanlardır.

Bizi korkutarak, yıldırarak, sindirerek, yani terörle durdurmayı umuyorlar. Yılmayız; sinmeyiz.

Ey bombacılar! Koltuk hırsından gözü dönmüşler! Size sesleniyoruz:

Bütün vahşetinize karşın biz eşit, özgür, laik, demokratik bir ülkede, bir arada, barış içinde, emeğimizin karşılığını alarak yaşamanın mücadelesini sürdürmeye kararlıyız.

Bu yolda canını veren arkadaşlarımızı da, sizin yaptıklarınızı da unutmayacağız.

11, 12 ve 13 Ekim günleri hep birlikte yasımızı tutuyoruz. Bugün ve yarın bütün Türkiye’de iş bırakıyoruz.

Bugünkü programımızın bundan sonraki kısmında saat 12.00’de İbni Sina Hastanesi Başhekimliği önünde toplanıp, buradan tek sıra halinde saldırının gerçekleştiği Tren Garı’na yürüyeceğiz ve kayıplarımızın anısına olay yerine karanftl bırakacağız.

Türk Tabipleri Birliği

Ankara Tabip Odası