Direnen  Yatağan  İşçisinin Yanindayiz! 

2 Aralik 2014

Direnen  Yatağan  İşçisinin Yanindayiz! 

Muğla’da bulunan Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy termik santrallerinin ve bu santrallere bağlı kömür ocaklarının özelleştirilmesine karşı işçiler ve bölge halkı aylardır mücadele veriyordu. Enerji ve maden işçilerinin 2012 yılı sonundan itibaren sürdürdüğü direnişe rağmen Yatağan termik santrali ve bağlı maden ocakları Haziran ayında yapılan ihalede satılmıştı. Satışı engellemek üzere Muğla ve Ankara’da eşzamanlı eylemler geliştiren işçilerin günlerce konakladıkları Ankara Kurtuluş Parkındaki direniş çadırı da kolluk gücünün saldırısına uğramıştı.

Sayaçların sıfırlandığını fark eden işçiler ihaleyi kazanan firmanın dün itibarı ile işletmeyi devralmaya geleceğini öngörerek geceden itibaren kendilerini santrale kapattılar. Satış Haziran ayında gerçekleşmesine rağmen işçilerin kararlı tutumu sayesinde patronlar bugüne kadar santralleri devralmaya gelememişti. Bu mücadeleyi sürdürmekte kararlı olan işçiler adına bugün Türkiye Maden-İş ve Tes-İş sendikaları tarafından yapılan ortak açıklamada bu mücadelenin yalnızca Muğla’nın, Milas’ın mücadelesi olmadığı belirtilerek destek çağrısı yapıldı.

Kendilerini santrale kapatan işçiler birileri sarayda saltanat sürsün diye halkın malını yağmalatmayacaklarını belirtirken ellerindeki tek gücün halkın kalbindeki adalet duygusu olduğunu vurguluyor ve destek istiyorlar.

Biz de onların mücadelesini destekliyoruz!

Kamu kaynaklarıyla yaratılan halka ait kurumların sermaye sahiplerine peşkeş çekilmemesi için… Sermaye vurgunu demek olan özelleştirmelerin durdurulması için…

İşgüvencesi için…

Yatağan‘ın Soma olmaması ve madenlerin kamulaştırılması için… İnsan oldukları için…

Direnen Yatağan işçilerinin ve yöre halkının yanındayız!

Saygılarımızla.

Ankara Tabip Odası