İstanbul'da Yaşanan Saldırıyı Lanetliyoruz!

Ortak Basın Açıklaması

02.01.2017

İstanbul'da Yaşanan Saldırıyı Lanetliyoruz!

İnsanlığa Ve Toplumumuza Yapılan Katliamlara Boyun Eğmeyeceğiz.

Ülkemiz yeni yıla yeni bir katliam haberiyle girdi. İstanbul Ortaköy'de bir eğlence mekanında düzenlenen terör saldırısında en az 39 kişi hayatını kaybetti, 69 kişi ise yaralandı. Öncelikle hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı ve yaralılara acil şifalar diliyoruz.

Yaşamdan hunharca koparılan canlarımızla ağır bir bedel ödüyoruz. Canımız çok çok acıyor. İnsani değerlerimiz ve geleceğimiz ağır bir tehdit ve tehlike altında.

Tetiği kim çekmiş olursa olsun, bu terörist saldırı Türkiye'yi Taliban karanlığına sürüklemeye ve Ortadoğu bataklığına çekmeye çalışanların yarattığı ortamın bir sonucudur.

Biliyoruz ki bu vahşetin bir amacı da birbirimizden nefret etmemiz, biraraya gelmememiz, korkunun aklımızı ve sorumluluğumuzu engellemesi; öfkenin vicdanımızı körleştirmesidir. Bu karanlık amaçlara ve vahşete asla boyun eğmeyeceğiz. Katliamları hiçbir zaman kanıksamayacağız.

Biliyoruz ki bu insanlık dışı katliamları ancak bizlerin ortak mücadelesi durdurabilir.

Katliamlarla geçen koca bir yılın ardından, yeni yılın ilk gününde, göz göre göre yaşanan bu katliamla birlikte iktidarın yine bir sorumluluk üstlenmemesi artık kabul edilemez bir noktaya ulaşmıştır.

Toplumu sürekli kutuplaştırıp, nefret dilini kullanarak düşmanlaştıranlar, laikliği her fırsatta ayaklar altına alıp, toplumun her kademesinde cihatçı katil yaratan; ilkokul çocuklarına cihat yeminleri ettiren öğretmenler yetiştirip, sokak ortasında kadınlara saldıranları serbest bırakanlar, "Yılbaşı kutlamak gayrımeşrudur” diye fetva verenler, OHAL süresince aydınlardan, gazetecilere, çalışanlardan, siyasetçilere binlerce insanı tutuklayan, ancak halk için yeterli güvenlik önlemi almayıp; siyasi sorumluluk, "istifa” dendiğinde dalga geçercesine gülümseyerek karşılayanlar bu cinayetlerin siyasi sorumluluğuna ortaktırlar. Onlar artık istifa etmelidir.

Bizlerse; eşitliğin, özgürlüğün, demokrasinin, laikliğin, barışın ve kardeşliğin egemen olduğu bir ülkeye olan inancımızı 2016'da kaybetmedik.

Ne 2017'de; ne de sonrasında kaybetmeyeceğiz. Demokrasi için verilecek emeğimiz, uğruna direnilecek memleketimiz, faşizme ve diktatörlüğe teslim edilmeyecek düşlerimiz var!

Bizler, baskıya, savaşa, teröre karşı birlikte yaşama ve birlikte yaşatma mücadelesine inadına devam edeceğiz.

Bu katliam; daha üç gün önce yılın son Cuma Hutbesinde, yılbaşı kutlamalarını, ”Değerlerimizle örtüşmeyen gayr-i meşru tutum ve davranışlar sergilemek bir mümine asla yakışmaz” fetvasıyla Diyanetin, haftalardır yılbaşı kutlamalarını "kafirlik" diye yaftalayan siyasal islamcıların, Noel-Baba maskotlarının başına silah dayayarak gösteri yapanların, yılbaşı kutlamalarını "günah" ilan edenlerin eseridir.

Bu insanlık dışı tablonun siyasal sorumluluğu ise, Cumhuriyeti dinci faşizan bir düzene dönüştürmeye çalışan, bu amaçla ulusun bütün ilerici değerlerine ve kazanımlarına saldıran AKP iktidarı sorumluluktan, vebalden sıyrılamaz.

İSTANBUL’DA YAŞANAN SALDIRIYI LANETLİYOR, YURTTAŞLARIMIZIN GÜVENLİĞİNİ SAĞLAYAMAYANLARIN DERHAL İSTİFA ETMELERİNİ TALEP EDİYORUZ.

DİSK ANKARA BÖLGE TEMSİLCİLİĞİ,

KESK ANKARA ŞUBELER PLATFORMU,

TMMOB- ANKARA İL KOORDİNASYON KURULU,

ANKARA TABİP ODASI