Haber Alma Hakkımız Engellenemez!

 

Ortak Basın Açıklaması

4 Ekim 2016

Özgür Basına Yönelik Darbeci Zihniyeti Protesto Ediyoruz!

Haber Alma Hakkımız Engellenemez!

 

Değerli Basın Emekçileri,

Hükümetin, özgür basına yönelik baskıları ve yayın durdurma uygulamaları artarak sürmektedir. “Başbakanlık emri ile haklarında kapatma kararı verilen tv kanallarına ve radyolara yönelik polis baskınları başladı. Dün akşam saatlerinde Zarok TV, Özgür Gün TV, Jiyan TV, Azadi TV ve Özgür Gün Radyo’yu mühürleyen RTÜK ve polisler bugün de Hayatın Sesi ve IMC TV’yi mühürledi. Bugün öğle saatlerinde yapılan baskınla mühürlenen kurumların alternatif yayınları da kesildi. 

OHAL’i üç ay daha uzatan, Kanun Hükmünde Kararnameler ile anti demokratik uygulamaları hayata geçiren Hükümet, basın özgürlüğünün Türkiye’deki kırıntılarını da yok etmek için var gücüyle çalışıyor. Bu antidemokratik uygulamaları protesto ediyor, haber alma hakkına sahip çıkıyoruz. Bu mühürler halkın haber hakkına vurulmuş mühürlerdir.

 

Hükümet bu tutumuyla farklı seslere, kimliklere inançlara ve kültürlere ne kadar tahammülsüz ve düşman olduğunu bir kez daha kanıtlamıştır. Ancak darbecilerin cesaret edebileceği böylesine yasakçı, baskıcı tutum ve politikaların Türkiye’yi sonu görünmeyen derin bir karanlığın içine çektiği açıktır.

 

Düşünceyi ifade ve basın özgürlüğüne ve halkın gerçek ve doğru haber alma hakkına yönelik ciddi bir saldırı ile karşı karşıyayız. Hükümetin çizgisi dışında, emekten, demokrasiden ve barıştan yana yayın yapan, iktidarın değil halkın sesi olan basın organlarına yönelik gerçekleştirilen bu darbe, ülke tarihine şimdiden kara bir leke olarak geçmiştir.

15 Temmuz darbe girişimini kendisi için bir fırsata dönüştüren AKP iktidarı, içeride ve dışarıda sürdürdüğü savaş ve sömürü politikalarının karşısında duran basın organlarını susturarak, halkın haber alma hakkına, basın özgürlüğüne ağır bir darbe indirmiştir. KHK dayanak yapılarak Başbakanlığın talimatıyla televizyon ekranlarının karartılması ve muhalif radyoların sesinin kısılması ülkedeki hukuksuzluğun geldiği nokta açısından son derece endişe vericidir.

İktidar tarafından susturulan televizyonlar kamu emekçilerinin, işçilerin, kadınların, gençlerin, çevre mücadelesi verenlerin, çocukların, sesini başka hiçbir yerde duyuramayan her kesimin, her türlü inanç grubundan yurttaşın gerçek sorunlarını ekranına yansıtmıştır. Ülkemizin işçi ve emekçilerinin, halkın, ezilenlerin sesi olan TV kanallarını kapatan darbeci zihniyeti protesto ediyoruz.

 

Düşünceyi ifade ve basın özgürlüğüne doğrudan darbe niteliği taşıyan bu uygulamayı kınıyor, hukuk dışı uygulamaya son verilerek yayın durdurma kararının derhal geri alınmasını talep ediyoruz. 

 

Basını susturmaya çalışanlar, halkın haber alma hakkına engel olmaya çalışanlar, gerçeklerin duyulmasını, görülmesini istemeyenler tarihin hiçbir döneminde iyi hatırlanmadılar. Korkmayacağız, yılmayacağız, haber alma hakkımıza sonuna kadar sahip çıkacağız,  toplumsal muhalefet güçleriyle ve ilerici halk kesimleriyle omuz omuza yürüyerek dayanışmamızı büyütmeye devam edeceğiz.

Haber Alma Hakkımıza Sahip Çıkacağız

#Özgür Basın Susturulamaz

 

DİSK- Ankara Bölge Temsilciği

KESK- Ankara Şubeler Platformu

TMMOB- Ankara İKK

Ankara Tabip Odası