Kent Düşleri Proje Fikir Yarışması’nda ödül alan projeler belirlendi

Kent Düşleri Proje Fikir Yarışması’nda ödül alan projeler belirlendi

  • 23/01/2018 08:49

Ankara kentinde işlevsel, ekonomik ve mimari değeri olan, kent merkezi içinde kalmış özellikli yapıların/alanların kamusal işlevlerle yeniden kente kazandırılması amacıyla Ankara Tabip Odası ve TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafından düzenlenen Kent Düşleri Maltepe Havagazı Fabrikası Alanı Değerlendirme Projesi Fikir Yarışması’nda ödül alan projeler belirlendi.

“Ankara kenti içerisinde Cumhuriyetin önemli endüstri miraslarından olan ve Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından 19 Mart 1991 tarihinde taşınmaz kültür varlığı olarak tescil edilen Maltepe Havagazı Fabrikası alanının korunarak kente kazandırılması ve yaşatılması” ana temasıyla açılan yarışmada;

  • Ankara kentinde mekânsal ve çevresel olarak özellikli olan yapı ve alanlara yönelik alternatif önermelerin fikri boyutta oluşturulması, Ankara’nın yeniden biçimlendirilmesi,
  • Yarışmaya açılacak alanların yeniden kullanılarak değerlendirilmesi için kamuoyu oluşturulması,
  • Kentin tüm aktörlerinin Ankara’ya yönelik  proje süreçlerine  katılımlarının sağlanması,
  • Mekânların fiziksel dönüşümlerinin sosyal yaşama olan etkilerinin açığa çıkartılması,
  • Ankara’nın başkent kimliğinin öne çıkartılması,
  • Cumhuriyet değerlerinin simge kenti ve temsil yapılarının farkına varılarak bilince çıkartılması,
  • Mekanın tüm değerlerinin ve taşıdığı tüm potansiyellerin açığa çıkartılması,
  • Mekanın bellek mekanı olarak kent sağlığı, halk sağlığı açısından bilince çıkartılması

amaçlanmıştır.

18 Ocak günü yapılan değerlendirme konferansında 22 proje içinden altı proje ödüle değer bulundu. Bu değerlendirmeye göre;

Birincilik Ödülü: 20a46b rumuzlu proje; Büşra Öner, Dersu Değer, Furkan Erkuş, Melih Gündüz, Melihcan Öner

İkincilik Ödülü: PR4000 rumuzlu proje; Okan Alptürk, Esra Gök, Elif Yıldırım

Üçüncülük Ödülü: AF0319 rumuzlu proje; Ayşe Nur Türker, Fatma Zehra Arcaklıoğlu, Hatice Tuğba Karayama, Ayşe Betül Arcaklıoğlu Temel

Mansiyon Ödülü: EC3009 rumuzlu proje; Ceren Yağmur Yıldırım

Mansiyon Ödülü: MD6619 rumuzlu proje; Gülşah Birler, Ezgi Kütük, Zeynep Berfin Ersayın, Adnan Kürşat Yıldırım

Mansiyon Ödülü: HK5241 rumuzlu proje; Çağıl Ezgi Aydemir, Elif Didem Pamuk, Abdurrahman İlker Yurtcan, Naufal Andi Irsyad, Işınsu Yılmaz

Jüri Özendirme Ödülü: FN0354 rumuzlu proje; Ayten Doğruyol, Eşref Baloğlu, Mehmet Erdoğan, Erdem Ertekin, Şaban Kadir Köleli

Jüri Özendirme Ödülü: FN0354 rumuzlu proje; Buse Ezgi Sökülmez

Jüri Özendirme Ödülü: SS0330 rumuzlu proje; Merve Çetin, Melike Aydemir, Seyhan Demir

Projeler için tıklayınız